Po schowaniu wszystkich niepotrzebnych okien, na ekranie zostały tylko 3 podstawowe. Przeglądarka plików, okno podglądu oraz oś czasu.
- Podstawowe okna
Przeglądarka plików
W każdym programie do montażu znajdziemy przeglądarkę plików, tutaj umieszczona po lewej stronie. Przejrzymy w niej nasze wcześniej załadowane pliki do projektu. To stąd po przeciągnięciu trafią na oś czasu.
Okno podglądu
Znajduje się po prawej stronie i jak nazwa wskazuje, służy do podglądu. Zaznaczając oś czasu, zobaczymy podgląd wszystkiego co się na niej znajduje. Okno podglądu często powiązane jest również z przeglądarką plików. W tym wypadku zaznaczając plik w przeglądarce plików, mamy podgląd materiału który jeszcze nie trafił na oś czasu.
Znajduje się w każdym programie na dole. Jest podstawą każdego programu do montażu. To tutaj będziemy umieszczać i układać nasze klipy w kolejności takiej, jakiej chcemy. Tutaj również umieścimy ścieżkę dźwiękową, nałożymy przejścia i efekty.
- Podstawowe narzędzia
Cięcie
małe narzędzie które tnie nasz klip na dwie części.
- Efekty i przejścia
W tym wypadku niestety wygląda to inaczej w zależności od programu. Tutaj po skrócie klawiszowym command+5 lub po kliknięciu w jedną z dwóch ikonek po prawej stronie pod podglądem otworzymy przeglądarkę efektów lub przejść. Po wybraniu pożądanego przez nas efektu, wystarczy przeciągnąć go na klip, który znajduje się na osi czasu.
- Szczegółowe informacje o klipie
Wysuwając okno po prawej stronie (mała ikonka z suwakami na górze ekranu po prawej stronie), możemy wykadrować klip, zmienić jego położenie oraz po dodaniu odpowiednich efektów – zarządzać nimi. To między innymi tutaj zaczyna się cała przygoda z korekcją koloru, dźwięku i innymi czynnościami nad którymi montażyści spędzają całkiem sporo czasu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz